18 kwi
2019

18.04.2019

18 kwietnia - publikacje na temat powstania Polskiego Paktu na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych oraz listu do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie klasyfikacji TiO2

 1. Powstanie Polskiego Paktu na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych:
 • wirtualnemedia.pl Światowe koncerny będą współpracować z polskimi organizacjami na rzecz stopniowej eliminacji tworzyw sztucznych – Powstał Polski Pakt na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych. Zawiązała go grupa firm wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach z tworzyw sztucznych i firmy związane z łańcuchem wartości opakowań – liderzy swoich branż, a także organizacje branżowe i pozarządowe. Celem Paktu jest wypracowanie sposobów na bardziej zrównoważone wykorzystywanie tworzyw sztucznych w polskiej gospodarce. Deklaracja powołania Paktu została podpisana 16 kwietnia 2019 roku przez firmy i organizacje: ALPLA Poland, Carrefour Polska, Coca-Cola HBC Polska, Coca-Cola Poland Services, CSR Consulting, Global Compact Network Poland, Grupa Spółek Danone w Polsce, Nestlé Polska, PepsiCo Poland, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań, Santander Bank Polska, Unilever Polska i WWF Polska. Do Rady Konsultacyjnej Paktu należą: Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji i Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych.
 • dlahandlu.pl Do końca roku powstanie plan przejścia na bardziej zrównoważone wykorzystywanie plastiku
 • portalspozywczy.pl Do końca roku powstanie plan przejścia na bardziej zrównoważone wykorzystywanie plastiku
 • publicystyka.ngo.pl Powstał Polski pakt na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych
 • nowymarketing.pl Carrefour, Coca-Cola i Nestle zawarły pakt na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych
 • pfpz.pl Polski pakt na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych
 • ceo.com.pl Polski pakt na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych
 • raportcsr.pl Zrównoważone wykorzystywanie tworzyw sztucznych
 • wiadomoscihandlowe.pl Wielkie czyszczenie sklepowych półek z plastikowych opakowań. Ważny pakt producentów i dystrybutorów
 • dlahandlu.pl Powstał Polski pakt na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych
 • portalspozywczy.pl Carrefour sygnatariuszem paktu na rzecz zredukowania plastiku w sklepach

 

 1. Klasyfikacja TiO2:
 • plastech.pl Co dalej z klasyfikacją TiO2 – W 2016 r. francuska agencja bezpieczeństwa zdrowia Anses zaproponowała nową zharmonizowaną klasyfikację dla TiO2 (dwutlenku tytanu). Eksperci tej agencji postulowali, aby potraktować TiO2 jako środek potencjalnie rakotwórczy dla człowieka w sytuacji narażenia na jego wdychanie. W ramach prac Komitetu Reach nad klasyfikacją dwutlenku tytanu przedstawiciele administracji polskiej w Komitecie spotkali się z przedstawicielami przedsiębiorców, których ograniczenia związane z klasyfikacją mogą bezpośrednio dotknąć. Na spotkaniu w dniu 1 kwietnia br. dyskutowano nad propozycjami zapisów, które ograniczą się wyłącznie do TiO2 w postaci proszku. Polskie organizacje branżowe, działające w sektorach: chemicznym, tworzyw sztucznych, kosmetycznym oraz farb i klejów, wystosowały pismo do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w tej sprawie. Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS) wraz z Fundacją PlasticsEurope Polska stoi na stanowisku, że w klasyfikacji Reach należy ściśle zapisać wyłączenie dla mieszanin, które nie są w postaci proszku oraz przywołać dokładną definicję proszku.

 

12 kwi
2019

12.04.2019

12 kwietnia - publikacja na temat nowej dyrektywy dotyczącej jednorazowych wyrobów plastikowych, w którym cytowana jest wypowiedź pana Roberta Szymana.

 • Dziennik Gazeta Prawna Przedsiębiorcy: to wyrok dla małych firm. Producenci jednorazowych wyrobów plastikowych uważają, że czas, jaki daje im dyrektywa na głębokie zmiany, jest za krótki. Zapowiadają masowe bankructwa, zwłaszcza wśród małych podmiotów.

04 kwi
2019

04.04.2019

4 kwietnia

polskieradio.pl - Czy branża producentów plastikowych sztućców w Polsce, „udławi się” ekologicznym widelcem? Robert Szyman wypowiada się na temat ewentualnego wystąpienia złej sytuacji małych firm wytwarzających produkty z tworzyw sztucznych, w momencie wprowadzenia nagłych zmian w systemie odpadowym i pojawiania się popytu na ekologiczne sztućce i opakowania.  

28 mar
2019

28.03.2019

28 marca

 • Forbes Na wojnie z plastikiem – Dyrektywa o SUP zakazuje wprowadzania na rynek m.in. plastikowych sztućców, talerzy, słomek i mieszadełek, a także pojemników na żywność, pojemników na napoje oraz kubków ze spienionego polistyrenuNowe prawo dotyka jeden z ważniejszych sektorów gospodarki. Z zeszłorocznego raportu stowarzyszenia producentów PlasticsEurope Polska wynika, że obroty polskiej branży tworzyw przekraczają 80 mld zł rocznie, a zapotrzebowanie na nie wynosi 3,5 mln ton. Nowa dyrektywa pojawiła się późno - mimo że o problemie mówiło się od dawnaPrzez to ustalono krótki jak na unijne regulacje okres przejściowy. Dwuletni okres przejściowy przewidywany w tym dokumencie nie daje szans przetwórcom tworzyw na dostosowanie się do nowych warunków - mówi Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Spodziewa się upadłości części producentów, szczególnie tych mniejszych, którzy nie mają zdywersyfikowanej produkcji. Jeśli konsumenci nie zmienią nawyków, to niezależnie od tego, jakie zakazy byśmy w obszarze tworzyw wprowadzali, niewiele się zmieni. Problem tkwi nie w materiale, tylko w zarządzaniu odpadami i edukacji konsumentów - mówi Robert Szyman z PZPTS.
 • polskieradio.pl Ocean plastiku w oceanach. Unia mówi "stop", a wytwórcy plastikowych przedmiotów boją się plajty – Od 2021 roku plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią ponad 70 procent odpadów morskich, mają być w Unii Europejskiej zakazane. Unijna dyrektywa bez wątpienia wpłynie negatywnie na polskich producentów plastikowych jednorazowych przedmiotów. Wielu z nich - paradoksalnie - dostało z tej samej Unii nawet dotacje na rozwój przedsiębiorstw - mówił Robert Szyman z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Niezależnie od rezygnacji z jednorazowych naczyń i sztućców, pilnie potrzeba przyspieszonej edukacji konsumentów. W Polsce poziom recyklingu opakowań  wzrósł z 40 procent w 2010 roku do około 60 procent obecnie. Recyklingowi jednak poddawane jest mniej niż 30 procent plastikowych odpadów, a 40 proc. z nich trafia na wysypiska.

 

18 mar
2019

18.03.2019

18 marca

1. Konfederacja Lewiatan we współpracy z PZPTS zwróciła się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie projektu rozporządzenie dot. warunków przeciwpożarowych dla składowania odpadów palnych. Przetwórcy wykorzystujący odpady z zewnątrz do produkcji gotowych wyrobów będą dotknięci nowymi obostrzeniami. Dodatkowe wymogi dot. maksymalnej wielkości oddzielnych obszarów magazynowania wraz z wymogami w sprawie szerokości dróg przeciwpożarowych mogą poważnie zredukować miejsce w magazynach przedsiębiorców:

 •  infowire.pl Projekt zaostrzenia przepisów przeciwpożarowych uderza w przetwórców