21 gru
2023

Finał Konkursu PZPTS na najlepszą pracę dyplomową 2023

Najlepsze prace dyplomowe z zakresu nowatorskiego zastosowania tworzyw sztucznych nagrodzone!

Za nami VII edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową – licencjacką, magisterską lub inżynierską, na temat nowatorskiego zastosowania tworzyw sztucznych, którego organizatorem jest Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. W tym roku główna nagroda trafiła do Pana Adriana Lipkowskiego z Politechniki Warszawskiej za pracę zatytułowaną: „Wytwarzanie absorberów energii uderzenia przy zastosowaniu kompozytu węglowego o spoiwie termoplastycznym oraz zbadanie wpływu architektury zbrojenia na ich zdolność do względnego pochłaniania energii". 

To już VII edycja konkursu Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, w którym przez lata nagradzani są autorzy najciekawszych i najbardziej innowacyjnych prac z obszaru przetwórstwa tworzyw sztucznych. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 16 prac, spośród których Rada Konkursu do finału zakwalifikowała następujące opracowania:

  • „Hybrydowy panel kompozytowy do wytworzenia uchylnej bramy garażowej”, autorstwa Pani Moniki Kurczab z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki;
  • „Struktura chemiczna, właściwości termiczne, mechaniczne i przetwórcze alifatycznych bio-poli(etero-uretanów) otrzymywanych z udziałem biopochodnego diizocyjanianu”, autorstwa Pani Joanny Smorawskiej z Politechniki Gdańskiej;
  • „Wytwarzanie absorberów energii uderzenia przy zastosowaniu kompozytu węglowego o spoiwie termoplastycznym oraz zbadanie wpływu architektury zbrojenia na ich zdolność do względnego pochłaniania energii", autorstwa Pana Adriana Lipkowskiego z Politechniki Warszawskiej.

 

Wczoraj, 19 grudnia br., na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej odbyła się Gala Finałowa Konkursu, podczas której, Rada Konkursu, po posiedzeniu, ogłosiła wyniki.

Tegorocznym zwycięzcą okazał się Pan Adrian Lipkowski z Politechniki Warszawskiej, do którego trafi nagroda główna w wysokości 5 tys. PLN. Dwie pozostałe nagrody, w kwocie 1 tys. PLN zostały przyznane ex aequo Pani Joannie Smorawskiej z Politechniki Gdańskiej i Pani Monice Kurczab z Politechniki Krakowskiej za zajęcie II miejsca.

- Celem naszego konkursu jest przede wszystkim promowanie nowatorskich rozwiązań dla wykorzystania tworzyw sztucznych w gotowych wyrobach, jak również upowszechnienie wiedzy na temat tworzyw sztucznych i rozwijanie zainteresowań młodzieży akademickiej problematyką ich wykorzystania. Dlatego, wiedząc jak niełatwy jest to temat, cieszy nas fakt, że od siedmiu lat tak wielu młodych naukowców podejmuje wyzwanie i zgłasza swoje prace do naszego konkursu. To satysfakcjonujące móc czytać tak wartościowe merytorycznie opracowania, w których poruszany jest istotny wątek, jakim jest innowacyjne podejście do tworzyw sztucznych i ich przetwórstwa. Tym samym są to prace, na bazie których będą powstawały materiały odpowiadające potrzebom rynku, trendom oraz wysokim standardom ich wytwarzania. Serdecznie gratuluję tegorocznym zwycięzcom i zapraszam do udziału w kolejnej edycji konkursu – podsumowuje Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

IMG 20231219 162659

IMG 20231219 164216

IMG 20231219 165458

IMG 20231219 175223

IMG 20231219 174510