16 gru
2021

PZPTS obala 5 mitów na temat plastiku

W związku z informacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, Polski Związek Przetwótców Tworzyw Sztucznych wyjaśnia jak tworzywa sztuczne faktycznie wpływają na środowisko i żywność. Poniżej 5 mitów nt. plastku:

❌ Pakowanie żywności w plastik jest nieekologiczne.
✔ W Unii Europejskiej konsumenci marnują ok. 16% żywności dopuszczonej do sprzedaży. Dzięki opakowaniom z tworzyw sztucznych problem ten można zminimalizować do nawet 3%. Dodatkowo, produkcja plastiku powoduje o wiele mniejszą emisję dwutlenku węgla, niż produkcja żywności, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia konserwacja.

❌ Plastik bardziej obciąża środowisko niż szkło czy papier.
✔ Plastik co prawda rozkłada się dłużej niż papier, jednak przetwarzanie szkła i papieru wymaga o wiele większego zużycia energii. W przypadku szkła, jego transport potrzebuje także o wiele większych zasobów paliwowych. Problemem nie jest sam plastik, ale odpady pozostawiane w środowisku zamiast przekazania do selekcji i rcyklingu.

❌ Zaśmiecania oceanów plastikiem nie da się już zahamować.
✔ 90% odpadów plastiku z systemów rzecznych w morzach i oceanach pochodzi z 8 rzek w Azji i 2 w Afryce. Jest to kolejny efekt nieodpowiedniego (lub braku) gospodarowania odpadami w niektórych państwach. Dlatego tak ważne jest, aby to kraje rozwinięte wspierały je w ochronie środowiska oraz inicjowały zmiany.

❌ Segregowanie plastiku nie ma sensu.
✔ Obecnie w Unii Europejskiej średnio 62% butelek PET jest odzyskiwanych w ramach recyklingu i ponownego przetworzenia. Dzięki wprowadzeniu efektywnego systemu kaucyjnego, kraje takie jak Niemcy i Litwa notują odzysk na poziomie ponad 90% dzięki czemu zmniejsza się potrzeba produkcji kolejnych surowców, a tym samym minimalizowana jest zależność od surowców kopalnych.

❌ Spalanie plastiku szkodzi środowisku.
✔ Niektóre plastikowe odpady wciąż nie nadają się do recyklingu. Są one jednak utylizowane w specjalnych palarniach, które eliminują zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i środowiska. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii skutecznie blokowane jest wydzielanie się do atmosfery szkodliwych toksyn, a także nieprzyjemny zapach powstały w wyniku spalania.

Co jeszcze warto wiedzieć o plastiku? Więcej na ten temat przeczytają Państwo tutaj.