28 paź
2020

List Dyrektora Generalnego PZPTS do Redaktora Naczelnego Plastics Review

Szanowni Państwo,

Poniżej publikujemy List Dyrektora Generalnego PZPTS Roberta Szymana do Redaktora Naczelnego Plastics Review Pana Waldemara Sobańskiego, w związku z komentarzem redakcyjnym w artykule "Wspólny głos producentów i handlu ws. organizacji sytemu depozytowego w Polsce".

 

Warszawa, 28 października 2020 r.

 

Szanowny Pan

Waldemar Sobański

Redaktor Naczelny

Plastics Review

Szanowny Panie Redaktorze,

Z olbrzymim zaskoczeniem zapoznałem się z komentarzem sygnowanym „Redakcja”, a umieszczonym pod artykułem pt. „Wspólny głos producentów i handlu ws. organizacji sytemu depozytowego w Polsce”, opublikowanego na portalu eplastics.pl w dniu 27 października 2020 r.    (link:https://eplastics.pl/wiadomosci/pb/13667-wspolny-glos-producentow-i-handlu-ws-organizacji-sytemu-depozytowego-w-polsce?smclient=cfe5f245-7f31-11e6-9a68-002590e45e04&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default). Zacytuję go w całości: „Komentarz Redakcji: gdzie są organizacje przemysłu tworzyw w Polsce? Dlaczego zabrakło ich głosu w tak kluczowej sprawie? Chyba nikt ich nie dostrzega...”.

Zarówno PZPTS, jak i inne organizacje branżowe, od wielu lat intensywnie pracują nad rozwiązaniami związanymi z Gospodarką Obiegu Zamkniętego czy Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta. Nie inaczej jest również i tym razem, gdy w wyniku spotkania w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, które miało miejsce 7 października szereg grup interesu i organizacji branżowych zgłosiło swoje propozycje do projektowanego systemu. W przypadku naszego Związku mieliśmy okazję zgłosić swoje postulaty aż trzema różnymi kanałami: samodzielnie - jako PZPTS, wspólnie z innymi organizacjami pracodawców w ramach Konfederacji Lewiatan oraz wspólnie z European Environmental Bureau, Fundacją Spoƚecznej Edukacji Ekologicznej, Instytutem Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Polskim Stowarzyszeniem Zero Waste, Reloop Platform, Stowarzyszeniem Polski Recykling oraz WWF Polska.

Wszystkie powyższe stanowiska są upublicznione m.in. na naszej stronie internetowej www.pzpts.pl, w sprawie naszego indywidualnego stanowiska opublikowaliśmy również stosowną informację prasową.

Z powyższych powodów stanowczo odrzucam Pana pogląd, jakoby organizacje przemysłu tworzyw nie zabierały głosu w tej jakże istotnej dla nich sprawie. Zapewniam również, że tworzenie i publikacja stanowisk to nie jedyne działania, jakie podejmujemy, pozostając w stałym kontakcie z decydentami, w tym przypadku z Ministerstwem Klimatu i Środowiska - jego odpowiednimi departamentami.

Uważam również, że rzetelność dziennikarska wymaga zadania pytania przed publikacją takiego komentarza zainteresowanym, np. PZPTS, co dałoby nam okazję do przekazania Panu powyższych informacji wcześniej. Trudno mi uwierzyć, że nie zauważył Pan działań nie tylko PZPTS, ale również Konfederacji Lewiatan czy grupy, w ramach której są takie podmioty, jak Stowarzyszenie Polski Recykling, Reloop Platform oraz również PZPTS.

Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się uniknąć tego typu sytuacji, stąd zachęcam do bezpośredniego kontaktu z nami, co da Panu okazję do zapoznania się z naszymi aktualnymi działaniami.

Robert Szyman

Dyrektor Generalny

PZPTS