27 kwi
2020

Jak tworzywa sztuczne pomagają w walce z COVID-19 / wywiad z dyrektorem EuPC

EuPC logoEuPC Press Release                          

Dziś pandemia COVID-19 głęboko zakłóca nie tylko funkcjonowanie gospodarki europejskiej, ale i całego naszego społeczeństwa. Skutki społeczne i gospodarcze spowodowane przez nią wymagają natychmiastowych działań i będą miały średnio- i długoterminowe konsekwencje. Produkty z tworzyw sztucznych, które chronią, mają kluczowe znaczenie w walce z kryzysem COVID-19 w Europie. Wyroby medyczne i wyposażenie ochrony osobistej są produkowane z wykorzystaniem wszystkich dostępnych możliwości i stanowią jedynie najbardziej oczywiste przykłady tego, jak wyroby z tworzyw sztucznych pomagają w walce z pandemią. Bliższa analiza pokazuje, że o wiele więcej zastosowań wnosi istotny wkład w funkcjonowanie naszego społeczeństwa i gospodarki w tym kryzysie.                                                                                                                                                                                                     Od antybakteryjnych winylowych wykładzin podłogowych w szpitalach do sprzętu czyszczącego i opakowań na mydła, środki dezynfekujące i żywność - tworzywa sztuczne są potrzebne do walki z pandemią. Zwłaszcza opakowania z tworzyw sztucznych są niezwykle ważne dla zabezpieczenia funkcjonowania naszych łańcuchów dostaw żywności i innych niezbędnych towarów, które mogły zostać rozbite w czasie tego kryzysu. W dodatkowych działaniach, firmy, które wcześniej nie zajmowały się produkcją środków ochrony osobistej czy wyrobów medycznych, zmieniają swoje linie produkcyjne, aby zapewnić te tak bardzo potrzebne towary.
Przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych składający się z 50 000 MŚP podobnie jak wszystkie inne branże, pracuje obecnie z całych sił nad złagodzeniem skutków tego bezprecedensowego kryzysu. Przemysł i władze muszą w pełni skupić się na zarządzaniu kryzysem i wstrzymać wszelkie niezbędne działania, aby w ciągu najbliższych 12 miesięcy skoncentrować się na zdrowiu i bezpieczeństwie obywateli europejskich i odbudować to, co należy odbudować po kryzysie.
"Z tego też powodu EuPC, w niedawno opublikowanym liście otwartym skierowanym do Komisji Europejskiej, opowiedziało się za wstrzymaniem wdrażania dyrektywy w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, jak również wszelkich innych niż istotne inicjatyw regulacyjnych w państwach członkowskich do czasu unormowania się sytuacji w Europie. Przemysł potrzebuje teraz tej stabilności, aby móc kontynuować wszystkie wysiłki na rzecz walki z pandemią oraz uniknąć upadlości firm i utraty miejsc pracy". Wyjaśnia dyrektor zarządzający EuPC Alexandre Dangis, z którym 14 kwietnia międzynarodowe stacje telewizyjne przeprowadziły wywiad. Pełny przekaz tutaj.
Przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie będzie kontynuował przejście na gospodarkę obiegową, która została zinstytucjonalizowana w ramach Circular Plastics Alliance. Niemniej jednak podczas kryzysu COVID-19 należy rozważyć pewną elastyczność w dotrzymywaniu niektórych terminów do 2025 roku.