30 kwi
2018

Wizyta studyjna przedstawicieli PZPTS w UE

 logo_pl (1).gifW ramach swojej działalności Konfederacja Lewiatan wspólnie z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej zorganizowała wizytę studyjną w Brukseli. Wizyty studyjne umożliwiają uczestnikom bezpośredni kontakt z przedstawicielami instytucji unijnych. Spotkania z ekspertami w danej dziedzinie stanowią forum dyskusji i bezpośredniej wymiany doświadczeń w obszarze wybranej tematyki na poziomie krajowym i unijnym. Są one także okazją do lepszego zrozumienia poszczególnych aspektów polityk europejskich.

Grupa przedsiębiorców z Konfederacji Lewiatan i organizacji stowarzyszonych z branż cyfrowej oraz gospodarki o obiegu zamkniętym gościła w Brukseli u pierwszego wiceprzewodniczącego KE F. Timmermansa oraz komisarz E. Bieńkowskiej. Wizyta studyjna firm w dniach 23-25 kwietnia to efekt aktywności Lewiatana na forum europejskim oraz działań brukselskiego biura Lewiatana. W ramach współdziałania z Polskim Związkiem Przetwórców Tworzyw Sztucznych w spotkaniu w Brukseli brali udział prezes Związku Tadeusz Nowicki oraz dyrektor Robert Szyman.

Konfederacja Lewiatan uczestniczy w pracach nad regulacjami unijnymi. Przedsiębiorcy dzięki Komisji Europejskiej i Lewiatanowi brali udział w spotkaniach z Grzegorzem Radziejewskim, członkiem gabinetu komisarza Jyrki Katainena (praca i konkurencyjność), Aurore Maillet, członkiem gabinetu komisarza Karmenu Velli (środowisko i żegluga). Spotkali się także z polskimi eurodeputowanymi - Bogdanem Wentą i Michałem Bonim oraz Pawłem Świebodą, zastępcą szefa Europejskiego Centrum Strategii Politycznych, think-tanku KE.

Europa ma narastający problem z recyklingiem odpadów, a od tego roku jeszcze większy, bo Chiny wstrzymały import odpadów. UE wysyłała do Chin dotychczas aż 60% odpadów z tworzyw sztucznych oraz 13% makulatury. Komisja Europejska przedstawiła niedawno propozycje nowych regulacji, w tym czterech dyrektyw odpadowych oraz Strategii dla tworzyw sztucznych, które mają rozwiązać problemy środowiskowe, ale równocześnie dać impuls do rozwoju oszczędnej surowcowo, innowacyjnej i konkurencyjnej europejskiej gospodarki. - Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), w której surowce, materiały i produkty znajdują się w obiegu tak długo, jak to możliwe, minimalizuje wytwarzanie nowych odpadów. Komisja Europejska po wielu konsultacjach oraz poprawkach opublikowała Strategię dla Tworzyw Sztucznych. Ma to ścisły związek z przyjęciem przez UE planu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, gdzie tworzywa zostały uznane za kluczowy priorytet do działania. W planie GOZ unia zobowiązała się do  przygotowania strategii dotyczącej wyzwań stawianych przez tworzywa sztuczne w całym łańcuchu wartości biorąc pod uwagę ich pełny cykl życia.

Wizyta jaką odbyliśmy dała nam możliwość wyrażenia naszego stanowiska w sprawie Strategii na najwyższym, unijnym szczeblu. Nasze stanowisko zgodne jest z wyrażanym przez Europejską Federację Przetwórców EuPC. Mamy wrażenie po tej wizycie, że przedstawiciele Komisji Europejskiej dostrzegają unikalne walory tworzyw sztucznych, które są tanie, lekkie, uniwersalne w użyciu i nie ma wątpliwości, że ich wykorzystanie będzie wzrastać. Wynika to nie tylko z faktu, że właśnie one w głównym stopniu przyczyniają się do ograniczenia emisji CO2 przez zwiększone wykorzystanie w samochodach, samolotach, czy jako materiał do ocieplenia domów. Tworzywa także pomagają w ograniczaniu strat żywności oraz w połączeniu z drukiem 3D mogą wpłynąć na ratowanie życia ludzkiego umożliwiając postęp w medycynie.

dsc_0073_42019598111_o.jpg dsc_0036_42019617111_o.jpg