07 sty
2011

Oksy-biodegradowalne tworzywa sztuczne

Oksy-biodegradacja

Oksy-biodegradacja to proces samodegradacji tworzyw sztucznych, który następuje w wyniku utlenienia i rozpadu polimeru na poziomie cząsteczkowym. Rozkład jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnego prodegradantu, który dodawany jest do tworzywa sztucznego w procesie wytwarzania produktu finalnego.

Technologia oksy-biodegradacji skutecznie wspiera systemy gospodarowania odpadami. Produkty oksy-biodegradowalne mogą być poddawane procesowi recyklingu, a po częściowym utlenieniu - również procesowi kompostowania.

Proces rozkładu tworzyw oksy-biodegradowalnych.

Czynnikami fizycznymi aktywującymi rozkład są promieniowanie słoneczne (UV), temperatura, ciśnienie oraz uszkodzenia mechaniczne. Pod wpływem tych czynników aktywowane zostaje działanie prodegradantu, który wnika do struktury cząsteczki polimeru i powoduje jej rozpad do niewielkich fragmentów. W ten sposób powstają cząsteczki z ugrupowaniami karboksylowymi, hydrokarboksylowymi i alkoholowymi.

Wynikiem rozkładu jest niewielka ilości dwutlenku węgla, wody i biomasy. Substancje te są następnie bioasymilowane przez mikroorganizmy, a pozostałość opakowania lub innego produktu wykonanego z tworzywa sztucznego staje się całkowicie nieszkodliwa dla środowiska.

Funkcjonalne tworzywa przyjazne środowisku.

Moment, w którym rozpoczyna się proces degradacji zależy od ilości prodegradantu dodanego do tworzywa podczas produkcji. Założony czas, w którym produkt ulegnie degradacji może wynieść od 60 dni do 5 lat po zadziałaniu czynników degradujących.

Tworzywa oksy-biodegradowalne zachowują wszystkie cenne właściwości zwykłego tworzywa sztucznego takie jak elastyczność, wytrzymałość, trwałość, możliwość zgrzewania, nadruku oraz prędkość i temperaturę przetwarzania. Ich produkcja odbywa się przy wykorzystaniu tej samej linii technologicznej, która służy do wytwarzania tradycyjnego tworzywa sztucznego.

Przykładami produktów oksy-biodegradowalnych są opakowania spożywcze, opakowania kosmetyczne, opakowania produktów chemii gospodarczej, artykuły higieniczne oraz różnego typu folie.

Informacje dodatkowe.

{youtube}M1GZnv1olzQ{/youtube}

Oksy-biodegradacja na Wikipedii

Publikacje

1. Ekologiczne opakowania - artykuł ...

2. Ekologiczne produkty w opakowaniach przyjaznych dla środowiska - artykuł ...

3. Oksy-biodegradacja - sprawdzona technologia - artykuł ...

4. Naukowcy o oksy-biodegradacji - artykuł ...

5. Znikający problem - artykuł ...