2024
Apel Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, 21.11.2024
Apel Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych
Nowe przepisy dotyczące energetyki mają wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii i obniżyć koszty produkcji dla wielu przedsiębiorstw. Jednak firmy zajmujące się recyklingiem (PKD 3832) mogą zostać pominięte, co może negatywnie wpłynąć na ich konkurencyjność i ograniczyć inwestycje w ten sektor.
Wydaje się to zaskakujące, ponieważ sektor ten spełnia kryterium wysokiej energochłonności, jak i szczególnej roli dla gospodarki. Przedsiębiorstwa, zajmujące się recyklingiem tworzyw sztucznych i tym samym zamykające obieg odpadów w celu ich ponownego wykorzystania jako surowce do produkcji, odgrywają kluczową rolę w realizacji założeń gospodarki cyrkularnej oraz europejskiego Zielonego Ładu. PKD 3832 w sposób jednoznaczny wpisuje się w działania proekologiczne, wspierające zrównoważony rozwój i redukcję emisji CO2. Pominięcie tego sektora w nowym zestawieniu PKD wyklucza firmy recyklingowe z możliwości korzystania z ulg, co znacznie obniża ich konkurencyjność, zwłaszcza w porównaniu do producentów surowców pierwotnych, i ogranicza rozwój zrównoważonych rozwiązań w Polsce. Biorąc pod uwagę najwyższe ceny energii w Polsce, w porównaniu z innymi krajami UE, dodatkowo wpływa na osłabienie pozycji konkurencyjnej.
Pomimo szeregu apeli przedsiębiorców i organizacji branżowych, a także Konfederacji Lewiatan, w której aktywnie działa Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych, nie udało się do tej pory zmienić decyzji Ministerstwa o wyłączeniu branży recyklingu z programu.
*Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw ( UD41) https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12385801/katalog/13062161