24 paź
2024

Jednorazowość pogrzebie folię? - 24.10.2024

Unijne rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, czyli PPWR, ma zostać przyjęte do końca roku. Głosowanie odbędzie się prawdopodobnie na drugiej sesji listopadowej Parlamentu Europejskiego. Do 2030 r. 40 proc. takich opakowań ma być wielokrotnego użytku, a do 2040 r. – aż 70 proc. W przypadku transportu towarów na paletach odbywającego się w ramach jednego kraju członkowskiego albo w ramach oddziałów jednej firmy ma to być nawet 100 proc. W rozporządzeniu pojawiają się jedynie wyjątki, dotyczące np. transportu towarów niebezpiecznych czy maszyn gabarytowych.

Dla producentów folii stretch czy taśm PET oznacza to poważne kłopoty. Z pomocą tych produktów stabilizuje się znakomitą większość ładunków na paletach.

– Założenia PPWR są często idealistyczne, a dla folii stretch niewykonalne. Nie da się ponownie wykorzystać takiej folii – mówi DGP Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań i wieloletni pracownik Centrum Badawczo-Rozwojowego Opakowań COBRO. Jego zdaniem nowe przepisy spowodują, że albo wszystko będzie wożone w skrzynkach zamiast na paletach, albo na przewozach będą odnotowywane wysokie straty produktów.

Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, opowiada, że początkowo przepisy miały być ujęte w formie dyrektywy, co wymagałoby uchwalenia polskich regulacji wdrażających. W przypadku rozporządzenia nowe zasady staną się wprost częścią krajowego porządku prawnego. – Zmiana pojawiła się nagle, w lutym, podczas porządkowania zapisów regulacji. Wysłaliśmy pismo w tej sprawie do stałego przedstawiciela RP przy UE oraz do Ministerstwa Klimatu – mówi.