11 sie
2023

11.08.2023

infostrefa.com

biznes.pap.pl Prognozy dla przetwórstwa tworzyw sztucznych pozytywne; na znaczeniu może zyskać recykling chemiczny - PZPTS (wywiad)

Wywiad Dyrektora Roberta Szymana dla Polskiej Agencji Prasowej. Poniżej kilka cytatów:

"Prognozy dla branży są pozytywne, a tworzywa będą odgrywały kluczową rolę w gospodarce obiegu zamkniętego. Nie dostrzegam negatywnych scenariuszy dotyczących spadku ich sprzedaży. Oczywiście branża przetwórstwa tworzyw sztucznych ma przed sobą wyzwania, ale tutaj z pomocą mogą przyjść nowe technologie. Jeśli nie możemy czegoś odzyskać za pomocą recyklingu mechanicznego, rozwiązaniem może być recykling chemiczny” – powiedział Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych".

"Tworzywa sztuczne pozyskuje się z ropy naftowej, ale możemy je robić także z dwutlenku węgla, więc wpływ tworzyw na środowisko może być w przyszłości wyjątkowo pozytywny. Od kilku lat trwają badania w tym zakresie i analizy są coraz bardziej optymistyczne. Poważniejszą kwestią jest to, jak to przełożyć na instalację przemysłową”.

"Transpozycja dyrektywy SUP weszła w życie w maju i czekamy na treść rozporządzeń, które nie zostały jeszcze opublikowane przez Ministerstwo. Z kolei regulacja związana z systemem kaucyjnym jest procedowana w Senacie. Nie wiemy kiedy poznamy ostateczną wersję tej regulacji, ale zapis, który komplikuje życie przedsiębiorcom, to ten obligujący ich do wprowadzenia tego systemu od 1 stycznia 2025 r. Jak wskazują doświadczenia innych krajów potrzeba minimum dwóch, trzech lat, żeby ten system wprowadzić”.

strefainwestorow.pl Skrót wiadomości, piątek, 11 sierpnia, 17.00