EuPC oczyści oeany ? 16.02.2011

Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych (EuPC) podpisało umowę o współpracy z twórcą nowej sieci trawlerskiej, aby pomóc odzyskać  morskie śmieci tworzyw sztucznych . Jest to część programu EuPC  w odpowiedzi na eskalację problemu ,który w ostatnich latach był eksponowany w telewizji oraz w obszernych artykułach  prasy popularnej. 

Alexandre Dangis,  dyrektor zarządzający EuPC i Thierry Thomazeau osiągnęli porozumienie odnośnie  sposobu promowania korzystania z nowych sieci "Thomsea"  przez rybaków UE. Sieci zostały pierwotnie  opracowane do wycieków ropy, ale teraz mogą być zastosowane bez ingerencji w  życie flory i fauny morskiej  do usuwania zanieczyszczeń morskich pływających –powiedział Dangis. 

"Ponadto  sieci są w całości wykonane z tworzyw sztucznych", dodał l Dangis. "Sieć nie łapie ryb i jest w 100% zdatna do recyklingu,  to właśnie to , czego potrzebujemy, jeśli chcemy działać w sposób zrównoważony, aby przywrócić naszym morzom równowagę. EuPC badało rynek tego urządzenia przez okres ponad  1 roku i stwierdziło, że jest to optymalny system.

EUPC wraz z członkami  Stowarzyszenia  National Plastics  inicjuje  oraz  prowadzi obecnie projekt pilotażowy p.t. European Waste Free Oceans (EWFO)Oceany Wole od Zanieczyszczeń .Projekt obecnie dotyczy  zbierania  pływających zanieczyszczeń morskich z tworzyw sztucznych  w regionach najbardziej dotkniętych oraz poddania tych odpadów  recyklingowi . 

"Podczas gdy zanieczyszczenia  morskie to szeroki problem społeczny związany  w gruncie z nieodpowiedzialnym postępowaniem , Europejski przemysł  tworzyw sztucznych, postanowił wystąpić z rozwiązaniem praktycznym i konstruktywnym  w chwili, gdy niewielu ma tylko pozytywne pomysły w postaci bicia na alarm", powiedział Dangis .

Ze swojej strony Thierry Thomazeau, były francuski rybak,  bardzo chętnie udostępni swój  wynalazek do zbierania śmieci oraz promowania wykorzystania go w UE dla wszystkich rybaków. Małe i duże kutry rybackie mogą korzystać z sieci i zawracać  około 2-8 ton  morskich śmieci, mówi Thomazeau. "Rybakom są  dobrze znane  ich obszary połowowe i wprowadzenie ich ,po prezentacji obsługi, w temat w jaki sposób korzystać z naszych urządzeń do zbierania śmieci  morskich to  doskonały pomysł Aleksandra Dangis’a. Będzie to też stymulować bardziej przyjazne dla środowiska zachowania wśród naszej społeczności rybackiej i mogłoby stworzyć  nowe możliwości dla młodych rybaków, którzy  obecnie mają problemy ekonomiczne i zastanawiają się nad przyszłością swojego wspaniałego ,jakkolwiek ciężkiego zawodu. Dla formatu PDF i obrazu należy kliknąć link:http://www.plasticsconverters.eu/uploads/02-16.pdf