Program Operation Clean Sweep - zero strat mikro plastików

OCS trade mark1.png     

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych promuje działania, które ograniczają wpływ aktywności przemysłu na środowisko. Doskonałym tego przykładem jest podpisanie przez PZPTS umowy na promocję w Polsce  programu Operation Clean Sweep®, programu, który jest skutecznym narzędziem ograniczenia przenikania mikrodrobin tworzyw sztucznych do środowiska. Podczas, gdy konsumenci powinni ograniczyć przy wsparciu administracji przenikanie odpadów do środowiska, przedsiębiorcy mają możliwosć ograniczenia przedostawania się surowca do środowiska.

Program i instrukcja Operation Clean Sweep® (OCS) zawiera wskazówki dla menadżerów  procesu przetwórstwa, produckcji i transportu  tworzyw sztucznych zmierzajace do ograniczenia przypadkowych strat granulatu, płatków i proszku z procesów i ich przenikania do środowiska. Globalnie, ograniczenie strat granulek, płatków i proszku  zostało uwzględnione w "Deklaracji rozwiązań dla odpadów morskich", aby wesprzeć  przemysł  w rozpoznaniu problemu odpadów morskich. UE w dokumencie Strategia dla tworzyw sztucznych zauważa problem rozprzestrzeniania się mikrodrobin wzywając przemysł do dobrowolnych działań wpływających na ograniczenie strat surowca i wpływu tego zjawiska na środowisko. Rozprzestrzenianie mikrodrobin ma istotne znaczenie zwłaszcza dla fauny morskiej t.j. ptactwa morskiego, ryb oraz żółwii, które je połykają, co ma fatalny wpływ na ich zdrowie i życie. Zachęcamy firmy do przyłączania się do programu w Polsce  poprzez podpisanie Deklaracji i wdrożenie programu OCS. Prezentujemy poniżej instrukcję stosowania programu dla przedsiebiorstw oraz szczegółowe karty kontrolne procesów. Wszelkie dodatkowe informacje dostępne są w biurze PZPTS.

Logo i nazwa OCS® są chronione prawem autorskim. Materiały są przeznaczone do użytku w ramach pojedynczej firmy lub zakładu. Materiały te mogą być udostępniane innym osobom lub firmom w celu poprawy szczelności sytemu.

Materiały Operation Clean Sweep® nie mogą być kopiowane na sprzedaż lub do jakiegokolwiek innego użytku poza zastosowaniem poprawiającym izolację surowca od środowiska. 

Wzory list kontrolnych do wykorzystania w przedsiębiorstwie dla zarządu oraz pracowników we wszystkich obszarach stosowania łącznie z transportem są dostępne w biurze PZPTS: office@tworzywa.org.pl

Przyłącz się do firm, które wdrożyły już program!

intra INTRA S.A.
  UAB INTRA BALTICUM
  IBL INTRA BULK LOGISTICS
  INTRA LOGISTICS S.A.
logo grupa ergis ERGIS S.A.
BEDNAREK BEDNAREK TRANSPORT SP. J.
bogucki folie BOGUCKI FOLIE SP. J. SP. K.
c2c C2C SP. Z O.O.
 

FABKRYKA OPAKOWAŃ SP. Z O.O.

                           Bez tytułu JELENIA PLAST SP. Z O.O.
guillin GUILLIN POLSKA SP. Z O.O.
                      berry logo BERRY SUPERFOS POZNAŃ SP. Z O.O.
eurocast EUROCAST SP. Z O.O. 
zelan logo ZELAN SP. Z O.O.
      kaj logo highres KAJ SP. Z O.O.
s-170-120 REPLAS RECYCLING PLASTICS SP. Z O.O.

Do pobrania